Wyznają zasadę, że lepiej wykonywać mało, ale porządnie.
- Dobry kierowca to bezpieczny kierowca, a więc taki, co potrafi być opanowany, podejmuje właściwe decyzje i szanuję innych użytkowników ruchu drogowego – mówi Paweł Pluta, właściciel szkoły Jazdy „Teacher”.
- Jakie kursy organizuje Pan w swojej szkole jazdy?
- „Teacher” jest niedużą szkołą jazdy. Specjalizujemy się jak na razie tylko w kursach kat. B, wyznając zasadę, że lepiej nie robić wszystkiego, ale jedną rzecz porządnie. Jednak nie zamykamy się na to, co może przynieść przyszłość. Wyróżnienie, które otrzymała moja szkoła trochę mnie mile zaskoczyło, ponieważ zdawalność naszego OSK nie była wg mnie wysoka. Pomimo tego znalazła się w czołówce najlepszych szkół. To wyróżnienie bardzo zobowiązuje. Mam świadomość tego, że jest jeszcze wiele pól, na których można dużo popracować, aby zwiększyć efektywność szkoleń.
- Jak wygląda program szkoleń w Pana szkole?
- Szkolenia kierowców kat. B odbywają się w dwóch częściach. Pierwsza to część teoretyczna składająca się z 30 godzin wykładowych związanych z takimi zagadnieniami jak przepisy ruchu drogowego, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, pierwsza pomocy w wypadkach drogowych i inne. Tutaj stawiamy duży nacisk, aby kursanci nie tyle nauczyli się rozwiązywać prawidłowo testy egzaminacyjne, ale przede wszystkim zrozumieli między innymi zawiłe zagadki krzyżówek drogowych i poznali zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Po zakończeniu pierwszej części kursanci zdają egzamin teoretyczny zbliżony warunkami do egzaminu państwowego. Druga część kursu to praktyczna nauka jazdy składająca się z 30 godzin, w której kursant musi opanować technikę jazdy w stopniu takim, aby mógł samodzielnie poruszać się po drogach publicznych pokonując różne skrzyżowania, przejazdy kolejowe przejścia dla pieszych, odpowiednio zachować się w trakcie parkowania jednocześnie nie stwarzając sytuacji niebezpiecznych. W trakcie szkolenia praktycznego staramy się traktować każdego kursanta indywidualnie, szukając dla każdego odpowiednią metodę, gdyż nie ma złotego „środka” dla wszystkich. Po drugiej części również przeprowadzamy egzamin praktyczny, w którym i tutaj staramy się stworzyć warunki egzaminu państwowego. Po tej części, jeżeli zakończy się ona pomyślnie dla kursanta wystawiane jest zaświadczenie o pozytywnym ukończeniu kursu i kandydat na kierowcę może zgłosić się do WORD-u na egzamin państwowy.
- Kobieta czy mężczyzna? Kto jest lepszym kierowca?
- Trudno odpowiedzieć na pytanie, kto jest lepszym kierowcą. Jeszcze w niedalekiej przeszłości kierowcami na ogół byli mężczyźni. Kobiety „za kółkiem” to był rzadki widok, więc chyba, dlatego powszechnie uważano je za gorszych kierowców. Dzisiaj jest inaczej. Kobiet kierowców jest tak samo dużo jak i mężczyzn. Na kursach spotykam zarówno kobiety o bardzo dużych predyspozycjach do kierowania pojazdami jak i też kobiety, którym nauka jazdy sprawia duże problemy. Podobnie jest również z mężczyznami. Myślę, że dobry kierowca to bezpieczny kierowca, a więc taki, co potrafi być opanowany, podejmuje właściwe decyzje i szanuję innych użytkowników ruchu drogowego. Nie ma, więc znaczenia czy to jest kobieta czy mężczyzna. Choć na pewno znajdziemy jakieś poważne opracowania mówiące nam jak zachowuje się statystyczna kobieta „za kółkiem” i jak zachowuje się w tych samych warunkach statystyczny mężczyzna. Red
źródło: 30minut
Na rynku działają od 18 lat. Szkolą kierowców każdych kategorii. Rozmowa z właścicielem szkoły jazdy Grzegorzem Drzewieckim.
- Zima czy lato? Kiedy najlepiej rozpocząć naukę jazdy?
- Każda pora roku jest dobra na rozpoczęcie kursu nauki jazdy, ponieważ jeździmy samochodami przez cały rok. Patrząc z pozycji instruktora najefektywniej szkoli się przyszłych kierowców w okresie, kiedy można nauczyć wszystkich prawidłowych manewrów i zachowań na drodze, bezpiecznej jazdy zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Najmniej efektów przynosi nauka jazdy prowadzona zimą, przy intensywnych opadach śniegu, kiedy drogi są nieodśnieżone, stoimy w korkach i wolno poruszamy się do przodu.
Już po raz kolejny starosta wałbrzyski wyróżnił i nagrodził właścicieli oraz instruktorów najlepszych ośrodków szkolenia kierowców. Niekwestionowanym liderem okazał się OSK Łukasza Sztymali, który najlepiej przygotowuje do egzaminów praktycznych zarówno w kat. B powyżej 100 egzaminów. W czołówce uplasowali się również m.in Grzegorz Drzewiecki, Paweł Pluta, Leszek i Ryszard Faryna oraz Krzysztof Machowski. W zakresie teoretycznego przygotowania najlepsza była szkoła jazdy ,,Asior” Joanny Cichockiej. W powiecie działa 35 ośrodków szkolenia kierowców (osk) z czego 1 ośrodek w Głuszycy, a 2 w Jedlinie-Zdroju. Jak co roku, Starosta Wałbrzyski dokonał posumowania efektów działania osk, biorąc pod uwagę zdawalność egzaminów praktycznych i teoretycznych. Augustyn Skrętkowicz Wicestarosta Wałbrzyski, gratulując wyróżnionym osobom, dziękował zarówno za efektywność nauki, jak i kształcenie wśród kursantów umiejętności bezpiecznej jazdy: - Cieszę się, że uczą państwo swoich kursantów bezpiecznej jazdy i uświadamiają, że to od nich zależy także bezpieczeństwo innych uczestników ruchu - podkreślał. Nagrody rzeczowe, ufundowane przez Starostę Wałbrzyskiego oraz WORD, wręczał właścicielom ośrodków szkolenia kierowców Augustyn Skrętkowicz Wicestarosta Wałbrzyski wraz z Leszkiem Tkaczykiem dyrektorem WORD i Janem Gurazdą wicedyrektorem WORD oraz Markiem Czapulą Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Wałbrzychu. Najlepszym instruktorom wręczono listy gratulacyjne. Po zakończeniu części oficjalnej dokonano podsumowania pracy OSK w 2011 roku, omawiając m.in. dane statystyczne oraz kontrole w osk. Poniżej wywiady z jednymi z najlepszych szkół jazdy w Wałbrzychu. (red)
źródło: 30minut
- Zarówno ja, jak i mój ojciec, współzałożyciel szkoły, byliśmy kierowcami zawodowymi. Nasza wiedza opiera więc na praktyce, a nie czystej teorii, co ma duże znaczenie zwłaszcza w nauce na wyższe kategorie – mówi Łukasz Sztymala, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców SZTYMALA. - Na jakie kategorie prawa jazdy można się zapisać w Ośrodku Szkolenia Kierowców Sztymala? - W naszym ośrodku prowadzimy kursy na wszystkie kategorie prawa jazdy tj. A, B, BE, C, CE, D. Kompleksowo można u nas zatem nauczyć się prowadzenia każdego pojazdu zaczynając od motocykla a na autobusie skończywszy. - Co kursanci otrzymują w cenie kursu? - W cenie kursanci otrzymują 30 godzin zajęć teoretycznych z wykładowcą i 30 godzin zajęć praktycznych z instruktorem. Zajęcia z zakresu pierwszej pomocy oraz zestaw materiałów szkoleniowych: podręcznik ABC kierowcy, płytę (CD ) z testami egzaminacyjnymi, zeszyt ćwiczeń z pytaniami egzaminacyjnymi w formie testów oraz książkę ze szczegółowym omówieniem znaków drogowych. Ponadto w naszej szkole w ceniekursu otrzyma się gwarancje profesjonalizmu. Swoją pracę wykonujemy z pasją i zaangażowaniem. Naszym dużym atutem jest to, że zarówno ja, jak i mój ojciec, współzałożyciel szkoły, byliśmy kierowcami zawodowymi. Nasza wiedza opiera więc na praktyce, a nie czystej teorii, co ma duże znaczenie zwłaszcza w nauce na wyższe kategorie. - Na co kursant powinien zwracać uwagę zapisując się na prawo jazdy? - Przede wszystkim na to czy szkoła zapewni mu odpowiednie warunki do nauki. Czy posiada odpowiednią sale wykładową, czy pojazdy są tej samej marki i typu jak te, które będą używane podczas egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego oraz czy wykładowcy i instruktorzy przykładają się do swojej pracy i robią wszystko, aby dopasować sposób nauczania tak, by nauczyć nas jak najwięcej i w jak najbardziej przystępny sposób. - Czy prowadza Państwo szkolenia okresowe dla osób pracujących? - Tak. Prowadzimy zarówno kwalifikacje wstępne, jak i szkolenia okresowe dla kierowców zawodowych. Kończąc u nas kurs na wyższe kategorie można kompleksowo w jednym miejscu zrobić wszystkie potrzebne uprawnienia. - Czy w Ośrodku Szkolenia Kierowców Sztymala można podwyższyć swoje kwalifikacje? - Jak najbardziej. Oferujemy kompleksowo kursy na wszystkie kategorie jak i potrzebne kierowcom zawodowym kwalifikacje i szkolenia okresowe. Przychodząc do nas np. z kategorią B można ukończyć kurs na kategorie C, CE oraz zrobić potrzebne kwalifikacje, a wtedy droga do zostania kierowcą zawodowym stoi przed nami otworem. red
źródło: 30minut
Wyznają zasadę, że lepiej wykonywać mało, ale porządnie.
- Dobry kierowca to bezpieczny kierowca, a więc taki, co potrafi być opanowany, podejmuje właściwe decyzje i szanuję innych użytkowników ruchu drogowego – mówi Paweł Pluta, właściciel szkoły Jazdy „Teacher”.
Wspaniałe, potrzebne, pouczające, uświadamiające i emocjonujące- w taki sposób określali spotkanie z Bezpiecznym Kierowcą uczestnicy specjalnego szkolenia z okazji Walentynek. Na gościnnych parkingach Toyoty nawet zmienna, mroźna pogoda nie studziła emocji, które rozgrzewały do czerwoności uczestników, instruktorów i samochody. To bardzo ciekawe doświadczenie, każdy kierowca powinien tego spróbować. Teraz wiem, że muszę jeździć uważniej i starać się doskonalić za kierownicą. Te próby uświadomiły mi, że nie ze wszystkimi sytuacjami na drodze mógłbym sobie poradzić -tak komentował po zakończeniu Krzysztof, jeden z uczestników. Jazda na trolejach podokiem doświadczonych instruktorów bardzo podobała się kierowcom obu płci. Na slalomie równoległy dominowali mężczyźni, ale na próbach precyzyjnych, gdzie liczyło się opanowanie i systematyczność górą były kobiety. I to właśnie tylko z nimi spotkają się specjaliści na kolejnym specjalnym treningu. Szkolenie w ramach akcji „Ekologicznie i bezpiecznie”, przeznaczone wyłącznie dla kobiet odbędzie się już po raz trzeci. -Poprzednie edycje okazały się strzałem w dziesiątkę. Panie w swoim gronie czuły się bardzo swobodnie i świetnie przyswajały przekazywaną im wiedzę- –podkreśla Piotr Starczukowski, szef Akademii Bezpiecznej Jazdy, która wspólnie z Toyotą Motor Manufacturing Poland od siedmiu lat organizuje konkurs „Bezpieczny Kierowca”. Tegoroczna kampania rozpoczęła się już w styczniu. W śnieżnych warunkach szkolenia z bezpiecznej jazdy przeszli pracownicy fabryki Toyota. W lutym, marcu i kwietniu do grona kursantów, bezpłatnie dołączać będą mieszkańcy naszego regionu. Nauka bezpiecznej jazdy, unikanie zagrożeń w ruchu drogowym, jazdy na trolejach, a także ekologiczne i ekonomiczne korzystanie z pojazduto podstawowe zagadnienia, z jakimi zmierzy się ponad 30 pań już w niedzielę, 11 marca.
czytaj więcej