REGULARNIE KONTROLUJ CIEŚNIENIE W OPONACH
1. JAK CZĘSTO SPRAWDZASZ CIŚNIENIE W OPONACH? Odpowiednie ciśnienie w oponach ma bardzo duże znaczenie na zużycie paliwa w naszym aucie. Na zwiększone spalanie wpływ ma także: bieżnik, szerokość opon, dopasowanie opon do warunków atmosferycznych. Ciśnienie powinno się kontrolować raz na 2 tygodnie. Jednak przed planowaną dłuższą podróżą eksperci zalecają sprawdzanie ciśnienia nawet raz na tydzień. Należy także pamiętać o oponie koła zapasowego! Pomiaru dokonujemy zawsze na zimnym kole, gdyż podczas jazdy koło, a wraz z nim powietrze w oponie nagrzewa się, a co za tym idzie ciśnienie w oponie rośnie.
Pamiętaj! Opory toczenia odpowiadają za 20% spalania!
2. CO SIĘ DZIEJE GDY CIŚNIENIE W OPONACH JEST ZA NISKIE LUB ZA WYSOKIE? Ciśnienie za niskie powoduje, że opony eksploatowane przez dłuższy czas wykazują znaczne zużycie bieżnika po obu zewnętrznych stronach czoła. Występuje wtedy często na ścianie bocznej opony charakterystyczny ciemniejszy pas na całym obwodzie. Przyczyną jego powstania jest przegrzanie nadmiernie uginającego się elementu opony. Opony eksploatowane przez dłuższy czas ze zbyt wysokim ciśnieniem wykazują większe zużycie bieżnika w jego środkowej części czoła. Opona taka nie spełnia optymalnie swoich funkcji amortyzacyjnych, co obniża komfort jazdy i powoduje większe zużycie elementów zawieszenia samochodu.
3. GDZIE KONTROLOWAĆ CIŚNIENIE? Praktycznie na każdej stacji benzynowej znajduje się kompresor z miernikiem ciśnienia w oponach.
- Zarówno ja, jak i mój ojciec, współzałożyciel szkoły, byliśmy kierowcami zawodowymi. Nasza wiedza opiera więc na praktyce, a nie czystej teorii, co ma duże znaczenie zwłaszcza w nauce na wyższe kategorie – mówi Łukasz Sztymala, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców SZTYMALA. - Na jakie kategorie prawa jazdy można się zapisać w Ośrodku Szkolenia Kierowców Sztymala? - W naszym ośrodku prowadzimy kursy na wszystkie kategorie prawa jazdy tj. A, B, BE, C, CE, D. Kompleksowo można u nas zatem nauczyć się prowadzenia każdego pojazdu zaczynając od motocykla a na autobusie skończywszy. - Co kursanci otrzymują w cenie kursu? - W cenie kursanci otrzymują 30 godzin zajęć teoretycznych z wykładowcą i 30 godzin zajęć praktycznych z instruktorem. Zajęcia z zakresu pierwszej pomocy oraz zestaw materiałów szkoleniowych: podręcznik ABC kierowcy, płytę (CD ) z testami egzaminacyjnymi, zeszyt ćwiczeń z pytaniami egzaminacyjnymi w formie testów oraz książkę ze szczegółowym omówieniem znaków drogowych. Ponadto w naszej szkole w ceniekursu otrzyma się gwarancje profesjonalizmu. Swoją pracę wykonujemy z pasją i zaangażowaniem. Naszym dużym atutem jest to, że zarówno ja, jak i mój ojciec, współzałożyciel szkoły, byliśmy kierowcami zawodowymi. Nasza wiedza opiera więc na praktyce, a nie czystej teorii, co ma duże znaczenie zwłaszcza w nauce na wyższe kategorie. - Na co kursant powinien zwracać uwagę zapisując się na prawo jazdy? - Przede wszystkim na to czy szkoła zapewni mu odpowiednie warunki do nauki. Czy posiada odpowiednią sale wykładową, czy pojazdy są tej samej marki i typu jak te, które będą używane podczas egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego oraz czy wykładowcy i instruktorzy przykładają się do swojej pracy i robią wszystko, aby dopasować sposób nauczania tak, by nauczyć nas jak najwięcej i w jak najbardziej przystępny sposób. - Czy prowadza Państwo szkolenia okresowe dla osób pracujących? - Tak. Prowadzimy zarówno kwalifikacje wstępne, jak i szkolenia okresowe dla kierowców zawodowych. Kończąc u nas kurs na wyższe kategorie można kompleksowo w jednym miejscu zrobić wszystkie potrzebne uprawnienia. - Czy w Ośrodku Szkolenia Kierowców Sztymala można podwyższyć swoje kwalifikacje? - Jak najbardziej. Oferujemy kompleksowo kursy na wszystkie kategorie jak i potrzebne kierowcom zawodowym kwalifikacje i szkolenia okresowe. Przychodząc do nas np. z kategorią B można ukończyć kurs na kategorie C, CE oraz zrobić potrzebne kwalifikacje, a wtedy droga do zostania kierowcą zawodowym stoi przed nami otworem. red
źródło: 30minut
Wyznają zasadę, że lepiej wykonywać mało, ale porządnie.
- Dobry kierowca to bezpieczny kierowca, a więc taki, co potrafi być opanowany, podejmuje właściwe decyzje i szanuję innych użytkowników ruchu drogowego – mówi Paweł Pluta, właściciel szkoły Jazdy „Teacher”.
Wspaniałe, potrzebne, pouczające, uświadamiające i emocjonujące- w taki sposób określali spotkanie z Bezpiecznym Kierowcą uczestnicy specjalnego szkolenia z okazji Walentynek. Na gościnnych parkingach Toyoty nawet zmienna, mroźna pogoda nie studziła emocji, które rozgrzewały do czerwoności uczestników, instruktorów i samochody. To bardzo ciekawe doświadczenie, każdy kierowca powinien tego spróbować. Teraz wiem, że muszę jeździć uważniej i starać się doskonalić za kierownicą. Te próby uświadomiły mi, że nie ze wszystkimi sytuacjami na drodze mógłbym sobie poradzić -tak komentował po zakończeniu Krzysztof, jeden z uczestników. Jazda na trolejach podokiem doświadczonych instruktorów bardzo podobała się kierowcom obu płci. Na slalomie równoległy dominowali mężczyźni, ale na próbach precyzyjnych, gdzie liczyło się opanowanie i systematyczność górą były kobiety. I to właśnie tylko z nimi spotkają się specjaliści na kolejnym specjalnym treningu. Szkolenie w ramach akcji „Ekologicznie i bezpiecznie”, przeznaczone wyłącznie dla kobiet odbędzie się już po raz trzeci. -Poprzednie edycje okazały się strzałem w dziesiątkę. Panie w swoim gronie czuły się bardzo swobodnie i świetnie przyswajały przekazywaną im wiedzę- –podkreśla Piotr Starczukowski, szef Akademii Bezpiecznej Jazdy, która wspólnie z Toyotą Motor Manufacturing Poland od siedmiu lat organizuje konkurs „Bezpieczny Kierowca”. Tegoroczna kampania rozpoczęła się już w styczniu. W śnieżnych warunkach szkolenia z bezpiecznej jazdy przeszli pracownicy fabryki Toyota. W lutym, marcu i kwietniu do grona kursantów, bezpłatnie dołączać będą mieszkańcy naszego regionu. Nauka bezpiecznej jazdy, unikanie zagrożeń w ruchu drogowym, jazdy na trolejach, a także ekologiczne i ekonomiczne korzystanie z pojazduto podstawowe zagadnienia, z jakimi zmierzy się ponad 30 pań już w niedzielę, 11 marca.
czytaj więcej Adres: Palisadowa 48, 58-316 Wałbrzych
Tel.: 603-275-816
Tel.: 603275816