Od kilku miesięcy w wałbrzyskiej Galerii Victoria można naładować auto elektryczne. Stacja ładowania pojazdów elektrycznych wyposażona jest w złącze CHAdeMO/typ 4 i pasuje do najpopularniejszych na rynku modeli m.in.: Nissan Leaf, Kia Soul EV, Citroen C-Zero, Peugeot iOn, Mitsubishi i-MEV, Toyota RAV4, Mazda Demio EV, Nissan e-NV200. Modele Tesla X i Tesla S mogą być ładowane na stacji przy wykorzystaniu przejściówki.
Jednak, jak zgłaszają użytkownicy, występują problemy z ładowarką. Pojawiają się także problemy z wyświetlaczem, a sama ładowarka przestaje ładować po minucie.
Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji - są ciche, mają niskie koszty eksploatacji, a przede wszystkim nie emitują spalin. Stacja w Wałbrzychu jest zlokalizowana na parkingu podziemnym, w jego centralnej części. Właściciele pojazdów elektrycznych mogą korzystać z niej przez całą dobę. Stacja ładuje samochód elektryczny większości marek mocą 50 kW. Czas, w jakim ładuje się samochód elektryczny zależy m.in. od poziomu rozładowania baterii, od wielkości baterii oraz typu pojazdu. Operacja jest darmowa.
- Zarówno ja, jak i mój ojciec, współzałożyciel szkoły, byliśmy kierowcami zawodowymi. Nasza wiedza opiera więc na praktyce, a nie czystej teorii, co ma duże znaczenie zwłaszcza w nauce na wyższe kategorie – mówi Łukasz Sztymala, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców SZTYMALA. - Na jakie kategorie prawa jazdy można się zapisać w Ośrodku Szkolenia Kierowców Sztymala? - W naszym ośrodku prowadzimy kursy na wszystkie kategorie prawa jazdy tj. A, B, BE, C, CE, D. Kompleksowo można u nas zatem nauczyć się prowadzenia każdego pojazdu zaczynając od motocykla a na autobusie skończywszy. - Co kursanci otrzymują w cenie kursu? - W cenie kursanci otrzymują 30 godzin zajęć teoretycznych z wykładowcą i 30 godzin zajęć praktycznych z instruktorem. Zajęcia z zakresu pierwszej pomocy oraz zestaw materiałów szkoleniowych: podręcznik ABC kierowcy, płytę (CD ) z testami egzaminacyjnymi, zeszyt ćwiczeń z pytaniami egzaminacyjnymi w formie testów oraz książkę ze szczegółowym omówieniem znaków drogowych. Ponadto w naszej szkole w ceniekursu otrzyma się gwarancje profesjonalizmu. Swoją pracę wykonujemy z pasją i zaangażowaniem. Naszym dużym atutem jest to, że zarówno ja, jak i mój ojciec, współzałożyciel szkoły, byliśmy kierowcami zawodowymi. Nasza wiedza opiera więc na praktyce, a nie czystej teorii, co ma duże znaczenie zwłaszcza w nauce na wyższe kategorie. - Na co kursant powinien zwracać uwagę zapisując się na prawo jazdy? - Przede wszystkim na to czy szkoła zapewni mu odpowiednie warunki do nauki. Czy posiada odpowiednią sale wykładową, czy pojazdy są tej samej marki i typu jak te, które będą używane podczas egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego oraz czy wykładowcy i instruktorzy przykładają się do swojej pracy i robią wszystko, aby dopasować sposób nauczania tak, by nauczyć nas jak najwięcej i w jak najbardziej przystępny sposób. - Czy prowadza Państwo szkolenia okresowe dla osób pracujących? - Tak. Prowadzimy zarówno kwalifikacje wstępne, jak i szkolenia okresowe dla kierowców zawodowych. Kończąc u nas kurs na wyższe kategorie można kompleksowo w jednym miejscu zrobić wszystkie potrzebne uprawnienia. - Czy w Ośrodku Szkolenia Kierowców Sztymala można podwyższyć swoje kwalifikacje? - Jak najbardziej. Oferujemy kompleksowo kursy na wszystkie kategorie jak i potrzebne kierowcom zawodowym kwalifikacje i szkolenia okresowe. Przychodząc do nas np. z kategorią B można ukończyć kurs na kategorie C, CE oraz zrobić potrzebne kwalifikacje, a wtedy droga do zostania kierowcą zawodowym stoi przed nami otworem. red
źródło: 30minut
Wyznają zasadę, że lepiej wykonywać mało, ale porządnie.
- Dobry kierowca to bezpieczny kierowca, a więc taki, co potrafi być opanowany, podejmuje właściwe decyzje i szanuję innych użytkowników ruchu drogowego – mówi Paweł Pluta, właściciel szkoły Jazdy „Teacher”.
Wspaniałe, potrzebne, pouczające, uświadamiające i emocjonujące- w taki sposób określali spotkanie z Bezpiecznym Kierowcą uczestnicy specjalnego szkolenia z okazji Walentynek. Na gościnnych parkingach Toyoty nawet zmienna, mroźna pogoda nie studziła emocji, które rozgrzewały do czerwoności uczestników, instruktorów i samochody. To bardzo ciekawe doświadczenie, każdy kierowca powinien tego spróbować. Teraz wiem, że muszę jeździć uważniej i starać się doskonalić za kierownicą. Te próby uświadomiły mi, że nie ze wszystkimi sytuacjami na drodze mógłbym sobie poradzić -tak komentował po zakończeniu Krzysztof, jeden z uczestników. Jazda na trolejach podokiem doświadczonych instruktorów bardzo podobała się kierowcom obu płci. Na slalomie równoległy dominowali mężczyźni, ale na próbach precyzyjnych, gdzie liczyło się opanowanie i systematyczność górą były kobiety. I to właśnie tylko z nimi spotkają się specjaliści na kolejnym specjalnym treningu. Szkolenie w ramach akcji „Ekologicznie i bezpiecznie”, przeznaczone wyłącznie dla kobiet odbędzie się już po raz trzeci. -Poprzednie edycje okazały się strzałem w dziesiątkę. Panie w swoim gronie czuły się bardzo swobodnie i świetnie przyswajały przekazywaną im wiedzę- –podkreśla Piotr Starczukowski, szef Akademii Bezpiecznej Jazdy, która wspólnie z Toyotą Motor Manufacturing Poland od siedmiu lat organizuje konkurs „Bezpieczny Kierowca”. Tegoroczna kampania rozpoczęła się już w styczniu. W śnieżnych warunkach szkolenia z bezpiecznej jazdy przeszli pracownicy fabryki Toyota. W lutym, marcu i kwietniu do grona kursantów, bezpłatnie dołączać będą mieszkańcy naszego regionu. Nauka bezpiecznej jazdy, unikanie zagrożeń w ruchu drogowym, jazdy na trolejach, a także ekologiczne i ekonomiczne korzystanie z pojazduto podstawowe zagadnienia, z jakimi zmierzy się ponad 30 pań już w niedzielę, 11 marca.
czytaj więcej Adres: Palisadowa 48, 58-316 Wałbrzych
Tel.: 603-275-816
Tel.: 603275816